ساکولنت

ریشه های هوایی و راه های مقابله با تشکیل آن در ساکولنت ها

ریشه هوایی ساکولنت

احتمالا بعد از مدتی که از ساکولنت نگهداری کردید متوجه شدید که گاهاً بعضی از آنها بر روی ساقه خود ریشه های (ریشک های) تولید می کنند که به آنها ریشه های هوایی (نابجا) گفته می شود، این ریشه ها مشکل خاصی برای گیاه ایجاد نمی کنند اما ظاهر و منظر زیبای گیاه را تغییر داده و نا خوشایند می کنند.

 

  • چرا گیاهان ریشه تولید می کنند؟

همان گونه که می دانیم هر گیاه از دو بخش اندام هوایی (ساقه، برگ، جوانه، گل و میوه) و اندام زیر زمینی (ریشه) تشکیل می شود، معمولا ریشه ها در زیر بستر کشت (خاک، زمین و …) قراردارند اما بعضی از گیاهان توانایی تولید ریشه در آب و هوا را دارند، ریشه ها به صورت کلی دو وظیفه مهم را بر عهده دارند که عبارتند از:
  • نگهداری اندام های هوایی گیاه در بستر کشت (خاک، آب و …)
جذب آب و مواد غذایی مورد نیاز گیاه

  • چرا ساکولنت ریشه های هوایی تولید می کنند؟

برخی از گونه‌های ساکولنت ها وقتی به بلوغ می رسند، روی ساقه‌ های خود ریشه‌های هوایی تشکیل می دهند که در ابتدا سفید رنگ هستند و با گذشت زمان به رنگ صورتی مایل به قهوه‌ای یا قهوه‌ای تغییر رنگ می دهند. البته ساکولنت هایی هم مانند آلوئه و هاورتیا وجود دارند که این اتفاق در آنها رخ نمی دهد.
مهمترین دلایلی که ممکن است باعث تولید ریشه های هوایی در ساکولنت ها شود عبارتند از:
  1. نزدیکی ساقه به سطح زمین و تمایل به حفظ بهتر ساقه ها و سایر اندام های هوایی.
  2. کمبود آب در بستر و تلاش برای جذب رطوبت موجود در هوا
  3. پر شدن حجم گلدان از ریشه آن

 

  • با ریشه های هوایی ساکولنت ها چه کار کنیم؟

با بررسی شرایطی که ساکولنت شما در آن قرار دارد، می توانید به یکی از روش های ذیل عمل کنید:
  1. ریشه های هوایی را حفظ کنیم، در این شرایط مطمئن شوید که ساکولنت خود را عمیق‌تر آبیاری می‌کنید (نه لزوماً بیشتر) و همچنین نور کافی دریافت می‌کند. اگر ریشه ها را حذف نکنید، آنها به مرور زمان مانند یک شاخه کوچک ضخیم می شوند.
  2. ممکن است شما وجود ریشه های هوایی و ظاهر بوجود آمده در اثر وجود آنها را دوست نداشته باشید، لذا می توانید با چاقو، قیچی، تیغ یا کاتر ظریف، تمیز و تیز آن ریشه ها را بریده و حذف کنید و توجه داشته باشید که به احتمال زیاد دوباره آنها رشد خواهند کرد و نیاز به حذف مجدد دارند.
  3. وقتی که متوجه انحراف، کج و نزدیک شدن ساقه به بستر شدید یا ریشه های هوایی را مشاهده کردید، بهترین زمان برای قلمه گرفتن و تکثیر ساکولنت است. این قلمه باید قبل از محل خم شدگی ساقه و برای کاهش حجم و وزن آن باشد.
از آنجا که از نظر خیلی از افرادی که ساکولنت نگهداری می کنند وجود ریشه هوایی مشکل خاصی ایجاد نمی کند، اما با این وجود دانستن علت و دلیل بوجود آمدن و راه مقابله با آن کمک بزرگی در حفظ ظاهر و منظر زیبای گیاه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =